av. Arb. Muhammet Polat İÇTEN

1993 yılında Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı Web Programcılığı’ndan mezun olduktan sonra Yalova Üniversitesi Çınarcık MYO Adalet Programı’nda eğitim aldı ve 2013 yılında mezun oldu.

Adalet Programı eğitiminin bitişiyle İstanbul Anadolu Adliyesi’nde zabıt katibi olarak göreve başladı. 2014 yılı itibariyle de Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde  hukuk eğitimi görmeye başladı ve katiplik görevini de Diyarbakır Adliyesi’nde devam ettirdi. Hukuk fakültesinden  2017 yılında mezun oldu ve katiplik görevinden istifa ederek, Diyarbakır Barosu’nda avukatlık stajına başladı. Diyarbakır Barosu çatısı altında gerçekleştirdiği stajını, “Tutuklama ve Türkiye’deki Tutuklama Kararlarının Gerekçesizliği Sorunu” başlıklı staj tezini sunarak bitirdi.

Hukuk fakültesi eğitimi esnasında, mesleki açıdan yetkinleşmek için çeşitli hukuk eğitimlerine; kişisel olarak yetkinleşmek için  ise diksiyon, hitabet, hızlı okuma vb. eğitimlere katıldı. Bunların yanı sıra İrlanda’nın Dublin şehrinde, Alpha College of English bünyesinde İngilizce eğitimi aldı.

Meslek içi iletişim ağını genişletmek adına genç hukukçulara yönelik forumlara katıldı. Her hukukçunun en önemli ödevlerinden biri olan toplumsal meselelere duyarlılık misyonunu da ihmal etmemeye özen göstererek, “Toplumsal Barış”  ve “Gençlik Politikaları” başlıklı çeşitli projelerde katılımcı/konuşmacı olarak bulundu. Uluslararası nitelikte ise, çeşitli ülkelerden gençlik elçilerinin katıldığı “Küresel Gençlik Ağı Elçiliği” programına 2016 yılı Türkiye Elçisi olarak, ilki İstanbul ve ikincisi Stockholm’de gerçekleştirilen toplantılara katıldı. Çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de gerek düzenleyici gerekse katılımcı olarak yer aldı.

Diyarbakır Barosu’na kayıtlı avukat olarak 2018 yılında mesleğe başladı, 2018/2019 yılında Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi’nde başkan yardımcılığı yaptı.  Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 2019 yılı arabuluculuk sınavını kazanıp aynı zamanda Arabuluculuk yapmaktadır. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı görev alanında, Uzlaştırmacı olarak sicile kayıtlı bulunmakta, Dicle Üniversitesi’nde Kamu Hukuku alanında Yüksek Lisansını 2022 yılında tamamlamış olup aynı alanda doktora eğitimine devam etmekte ve Uçarlı Gençlik Derneği yönetim kurulu üyesidir.  İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Eserleri  :
Vergi Kabahatlerini Azaltan veya Ortadan Kaldıran Haller  (Seçkin Yayınevi, 2022)